Soczewki kontaktowe dla ucznia - czy dzieci mogą używać szkieł kontaktowych?

Soczewki kontaktowe z roku na rok zyskują na popularności – także wśród młodszych użytkowników. Tym, co przemawia na ich korzyść, jest przede wszystkim wygoda i bezpieczeństwo, jakie zapewniają podczas codziennych aktywności. Obecne na rynku szkła kontaktowe doskonale radzą sobie z różnymi wadami wzroku. Czy są one odpowiednie dla dzieci i jakim wieku można już nosić soczewki? Sprawdź najważniejsze informacje, aby najlepiej zadbać o swoją pociechę.

Od jakiego wieku możliwe jest noszenie soczewek kontaktowych?

Osoby dorosłe mające problem ze wzrokiem cenią sobie możliwość korzystania z soczewek kontaktowych. Pozostają one niewidoczne, a jednocześnie poprawiają jakość widzenia. Jest to rozwiązanie dla tych osób, którym nie podobają się oprawki okularowe lub przeszkadzają one w codziennych aktywnościach. Jak ta kwestia wygląda przypadku dzieci? Okazuje się, że one także mogą korzystać z soczewek kontaktowych. Rogówka oka, swój prawidłowy kształt osiąga już w drugim roku życia człowieka. Oznacza to, że szkła kontaktowe nie wpływają negatywnie na prawidłowy rozwój rogówki nawet u młodego człowieka.

  • Rodzice najczęściej decydują się na wybór soczewek kontaktowych dla dziecka w wieku szkolnym, jeżeli zaczyna być ono samodzielnie. Dla młodszych dzieci świetnie sprawdzą się jednodniowe soczewki kontaktowe. Nie wymagają one pielęgnacji ani przechowywania w specjalnym pojemniczku. Są więc idealnymi soczewkami „na start”.

  • W przypadku nastolatków zwykle nie trzeba przypominać im o tym jak ważna jest higiena przy zdejmowaniu i zakładaniu soczewek. Osoby w tym wieku umieją się także obchodzić z płynem pielęgnacyjnym do soczewek. To sprawia, że można zdecydować się na miesięczne soczewki kontaktowe, które są tańszym rozwiązaniem.

Najważniejsza jest świadomość. Zdarza się, że dzieci w wieku 7-8 lat dzięki rodzicom wiedzą, jak ważne jest dbanie o soczewki i potrafią samodzielnie je pielęgnować bez dodatkowej pomocy. Czy to oznacza, że można zastąpić nimi okulary? Najlepiej wcześniej zdecydować się na konsultację u okulisty lub optometrysty. Specjalista, przeprowadzając badanie wzroku, wskaże metodę korekcji najlepszą dla dziecka. W niektórych sytuacjach może okazać się, że soczewki kontaktowe nie są wskazane i zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą okulary. Zwykle jednak nie ma większych przeciwwskazań.

Czy noszenie soczewek kontaktowych przez dzieci to dobry pomysł?

Wyraźne widzenie bez ograniczeń jest ważne niezależnie od wieku. Ma ono jednak szczególne znaczenie u najmłodszych. Pozwala im na dostrzeganie szczegółów na tablicy w szkole i swobodne przyswajanie wiedzy. Problemy z widzeniem to nie tylko trudności w nauce. Niewyraźny i zamazany obraz może powodować bóle głowy, które negatywnie będą odbijać się na dziecku i jego samopoczuciu. Rodzice powinni więc zadbać o regularne kontrole u okulisty, co wpływa na wczesne wykrycie problemów ze wzrokiem.

Specjalista stwierdził, że u Twojego dziecka pojawiła się wada wzroku? W takim przypadku dostępne są zwykle dwie opcje korekcji: okulary i soczewki kontaktowe. Wielu rodziców zastanawia się jednak, czy noszenie soczewek kontaktowych w szkole to dobre rozwiązanie. Dużo zależy od tego, czego oczekuje samo dziecko. Jeżeli regularnie uczestniczy w grach zespołowych lub pojawia się na basenie, to może okazać się, że soczewki będą dla niego wygodniejsze, a sama aktywność przyjemniejsza. Soczewki kontaktowe są także bezpieczniejsze od okularów w trakcie zabawy. Pociecha nie musi obawiać się ich uszkodzenia np. podczas wywrócenia się.

Korzystanie z soczewek kontaktowych może być dobrym rozwiązaniem także wtedy, kiedy dziecko obawia się wyśmiewania ze strony rówieśników ze szkoły z uwagi na noszenie okularów. Osoby w młodym wieku uczęszczające do szkoły pochodzą z różnych środowisk. Nie zawsze mają w swoim otoczeniu kogoś, kto nosi okulary. Może być to dla nich nowość, która wyda się im dziwna.

W większości przypadków korzystanie ze szkieł kontaktowych jest więc bezpieczne pod warunkiem przestrzegania zaleceń dotyczących ich użytkowania. Należy natomiast pamiętać, że żeby nosić soczewki, zawsze musi wyrazić na to zgodę okulista.

Szkła kontaktowe dla dzieci - przeciwwskazania do ich noszenia

Podobnie jak w przypadku dorosłych, noszenie kontaktów przez dzieci możliwe jest w większości przypadków. Kwestia dolnej granicy wieku jest umowa i bardzo indywidualna. Wiele zależy od tego, czy maluch przyswoi wiedzę, jak zakładać, ściągać oraz pielęgnować soczewki. Jeżeli pielęgnacja może być dla pociechy trudna, to warto wybrać na początek soczewki jednodniowe.

Wśród przeciwwskazań do noszenia soczewek zarówno u dorosłych, jak i u dzieci uczęszczających do szkoły są:

  • alergie,

  • cukrzyca,

  • stany zapalne oczu,

  • nietolerancja soczewek,

  • zespół suchego oka.

Soczewki kontaktowe zdecydowanie nie są wskazane dzieci, które cierpią na różnego rodzaju alergie. Te mogą być wywoływane różnymi czynnikami. Dlaczego jest to ważne? Ponieważ soczewki są podatne na wiązanie alergenów, co wpływa na podrażnienie oczu. Osoby cierpiące na alergie sezonowe wywołane np. pyleniem roślin mogą jednak bez przeszkód korzystać ze szkieł kontaktowych. Wystarczy zachowanie ostrożności i częsta zmiana soczewek podczas okresów pylenia. Korzystając z soczewek miesięcznych, należy pamiętać o częstszym czyszczeniu.

Wybór szkieł kontaktowych dla dzieci - najlepsze produkty

Jeżeli dziecko zostało odpowiednio zdiagnozowane, a lekarz wyraził zgodę na soczewki, ostatnim krokiem jest ich dopasowanie. Jednodniowe soczewki kontaktowe to najpopularniejszy wybór, szczególnie u najmłodszych. Rozwiązanie to eliminuje konieczność dbania o soczewki, poprzez ich umieszczanie w specjalnym płynie. Każdego dnia dziecko zakłada nową parę, którą przed pójściem spać zdejmuje i wyrzuca. Najpopularniejsze warianty soczewek w przypadku standardowych wad wzroku to:

Soczewki miesięczne wymagają znacznie większej uwagi i sumienności od dziecka. Z uwagi na konieczność zachowania wysokiego poziomu higieny polecane są przede wszystkim nastolatkom, które są w stanie zrozumieć skutki nieprawidłowej higieny i nie lekceważą tej kwestii.