Rodzaje soczewek kontaktowych – wybierz najlepsze dla siebie

Soczewki kontaktowe to jedna z coraz popularniejszych i chętniej wybieranych metod korekcji wzroku. Jest ona wygodna i daje ogromne możliwości osobom, które się na nią decydują np. możliwość uprawiania wybranych sportów. Na rynku dostępne są różne rodzaje soczewek kontaktowych. Różnią się one nie tylko swoim przeznaczeniem, ale także materiałem wykonania. Szkła mają odmienny typ noszenia i różne właściwości, których celem jest zachowanie zdrowia oczu (zależnie od wady wzroku).

Wiedza na temat soczewek kontaktowych pozwala dopasować najlepsze rozwiązanie dla indywidualnych potrzeb. Dzięki temu korygowanie wzroku jest łatwiejsze i skuteczniejsze. Sprawdź, jak wygląda podział soczewek kontaktowych, dowiedz się, po które z nich warto sięgnąć i dlaczego.

Soczewki kontaktowe

Rodzaje soczewek ze względu na tryb i czas noszenia

Soczewki kontaktowe klasyfikuje się ze względu na czas, przez który mogą być noszone, a także z uwagi na tryb ich noszenia. W tym zakresie wyróżnia się soczewki jednorazowe - jednodniowe, a także wielorazowe - tygodniowe, dwutygodniowe i miesięczne. Odkryj, co wyróżnia każdą z tych grup.

Soczewki jednodniowe

Jednodniowe soczewki kontaktowe to najwygodniejsze rozwiązanie dostępne obecnie na rynku. Gwarantują one doskonałą świeżość dla oka i są wyjątkowo higieniczne. Korygują różne wady wzroku i są doskonałą alternatywą dla okularów korekcyjnych. Wyróżnia je brak konieczności pielęgnacji - stosowania dodatkowych akcesoriów czy preparatów czyszczących. Niezbędna jest jednak codzienna wymiana soczewek. Oznacza to, że za każdym razem zakłada się nową soczewkę, a po jej zdjęciu wyrzuca się ją do kosza.

Soczewki jednodniowe doskonale sprawdzają się w podróży. Są także idealne dla osób, które prowadzą aktywny tryb życia lub uprawiają sport. Nie odczuwa się w nich żadnych ograniczeń. Soczewki kontaktowe jednodniowe gwarantują doskonały, niezmienny komfort nawet przy ich noszeniu przez kilkanaście godzin dziennie.

Przykładem soczewek z tej kategorii są:

Soczewki Dailies Total1

Soczewki dwutygodniowe

Dwutygodniowe soczewki kontaktowe charakteryzują się koniecznością czyszczenia i przechowywania w specjalnym płynie po każdym ich zdjęciu. Dzięki temu są one odpowiednio przygotowane do ponownego użyciu. Ten typ soczewek jest bardzo wygodny, funkcjonalny, a przede wszystkim atrakcyjny cenowo (w porównaniu do soczewek jednodniowych).

Są one odpowiednie dla osób, które z tej metody korekcji wzroku korzystają codziennie, niezależnie od wady wzroku. Niektóre produkty z tej grupy można nosić w trybie ciągłym tj. dzień i noc bez zdejmowania. Wówczas jednak ich czas użytkowania skraca się od momentu pierwszego użycia soczewek.

Przykładowe soczewki z tej kategorii to:

Soczewki Acuvue Oasys

Soczewki miesięczne

Szkła kontaktowe miesięczne są odpowiednie dla tych osób, które regularnie noszą soczewki. Wymagają pielęgnacji, jednak ta nie jest trudna. Wystarczy dobry płyn multifunkcyjny, aby ograniczyć możliwość powstawania osadów powierzchniowych i pozbyć się zanieczyszczeń. Ważne jest także ich przechowywanie w specjalnym preparacie.

Nadają się do korygowania wad wzroku, które są bardzo duże. Zastosowanie korekcji soczewkami miesięcznymi nie jest dużym obciążeniem dla domowego budżetu. W chwili obecnej soczewki są jednymi z najtańszych na rynku. Mogą być noszone przez 30 dni od dnia pierwszego - użycia soczewek. W tej grupie wyróżnia się także soczewki trzymiesięczne (nazywane kwartalnymi).

Przykładem soczewek z tej grupy są:

Soczewki Air Optix plus HydraGlyde

Soczewki roczne

Ten typ soczewek charakteryzuje się bardzo wysokim stopniem nawodnienia i dodatkowymi parametrami. Są trwałe i delikatne dla oczu. Nie trzeba obawiać się, że wywołają podrażnienia czy stany zapalne. Soczewki roczne są idealne dla tych osób, które nie chcą często zmieniać szkieł i martwić się o ich zapas. Są także odpowiednie, jeżeli chodzi o skomplikowane wady wzroku.

Podział soczewek ze względu na materiał, z którego zostały stworzone

Poszczególne typy soczewek kontaktowych dzielą się ze względu na materiały użyte do ich produkcji. W tym przypadku wyróżnia się dwie grupy - soczewki twarde, a także miękkie soczewki kontaktowe.

Miękkie soczewki kontaktowe

W przypadku soczewek miękkich następuje kolejna klasyfikacja szkieł. Dzięki temu można wybrać soczewki kontaktowe idealnie dopasowane do indywidualnych oczekiwań. Można więc wyróżnić soczewki:

  • hydrożelowe - wykonane z tradycyjnych materiałów hydrożelowych, które zapewniają nieco mniejszy komfort użytkowania wynikający z szybkiego wysychania i niższej przepuszczalności tlenu, szkła z materiałów hydrożelowych jest to najstarsza grupa soczewek miękkich (wśród nich znajdują się produkty, które można nosić przed 30 dni i nocy, zaleca się jednak, aby podobnie jak inne soczewki częstej wymiany czyścić je od czasu do czasu),
  • silikonowo-hydrożelowe - soczewki przeznaczone dla osób ceniących sobie wygodę przez kilkanaście godzin dziennie, wykonane z komfortowych materiałów charakteryzujących się stałych poziomem uwodnienia o stosunkowo dobrej przepuszczalności tlenu, są one absolutnym liderem wśród soczewek miękkich.

Twarde soczewki kontaktowe

Soczewki twarde wykorzystuje się przy korekcji specjalnych wad wzroku. Produkuje się je ze szkła organicznego (polimetakrylanu metylu). Okuliści zalecają ich stosowanie w przypadku pacjentów ze stożkiem rogówki. W porównaniu z soczewkami miękkimi są trwalsze. Ze względu na zastosowanie są one jednak droższe niż soczewki silikonowo-hydrożelowe, a często wykonuje się je za specjalne zamówienie.

Podział soczewek kontaktowych ze względu na ich zastosowanie

Bardzo ważną klasyfikacją soczewek kontaktowych jest ich przeznaczenie. W tym przypadku wyróżnia się:

  1. soczewki korekcyjne - są świetnym zamiennikiem w przypadku okularów,
  2. soczewki kosmetyczne - dzięki nim możliwa jest zmiana koloru tęczówki oka,
  3. soczewki opatrunkowe - stosowane np. w przypadku urazów rogówki lub schorzeń takich jak stożek rogówki.

Rodzaje soczewek kontaktowych

Typy soczewek kontaktowych do korekcji wzroku

Soczewki korekcyjne (zwykle są one soczewkami miękkimi) dzielą się na jeszcze bardziej szczegółowe grupy produktowe - przeznaczone do indywidualnych problemów osób, które je noszą. W tym zakresie wyróżnia się:

Najpopularniejsze i najczęściej wybierane są soczewki sferyczne. Są to soczewki miękkie dostępne w różnych wariantach, które między sobą różnią się np. ze względu na tryb noszenia. Sporą popularnością cieszą się soczewki sferyczne:

Jakie właściwości odróżniają między sobą soczewki kontaktowe?

W każdych soczewkach kontaktowych liczy się nie tylko tryb noszenia czy rodzaj, ważną rolę odgrywają dodatkowe parametry wyróżniające konkretny produkt. Wśród nich wymienia się takie aspekty jak:

  • promień krzywizny,
  • stopień nawodnienia,
  • przepuszczalność tlenu,
  • ochrona przed promieniowaniem UV,
  • zastosowane technologie.

Dlaczego uwodnienie i wysoka przepuszczalność tlenu są ważne?

Osoby, które nigdy nie nosiły soczewek, powinny zwrócić na nie szczególną uwagę, aby dopasować model, który nie zniechęci ich do tej metody korekcji wad wzroku. Wysokie uwodnienie jest szczególnie ważne w przypadku tych osób, które:

  • wykonują pracę przy komputerze,
  • przebywają o ogrzewanych i klimatyzowanych pomieszczeniach,
  • są narażone na wietrzne warunku pogodowe.
  • cierpią na zespół suchego oka.

Wysoka przepuszczalność powietrza ma natomiast znaczenie dla tych użytkowników soczewek, którzy noszą je przez kilkanaście godzin dziennie. Dzięki temu parametrowi można uniknąć podrażnienia oczu czy ich zaczerwieniania.

W ofercie rynkowej można znaleźć dobrej jakości soczewki w różnych przedziałach cenowych. Zdarza się jednak, że koszt na wpływ na wspomniane wyżej parametry techniczne produktu. Dlatego tak ważne jest dokładne określenie swoich wymagań względem szkieł kontaktowych. Tańsze soczewki o nieco słabszych parametrach to np. Biofinity 3 szt. z uwodnieniem na poziomie 48%. Droższą alternatywą, która jest zdecydowanie lepsza dla oczu będzie natomiast produkt: Clariti elite - 3 szt. z uwodnieniem 56%.

Higieniczny system wymiany soczewek – to podstawa!

Pielęgnacja szkieł powinna być systematyczna. Wymiany soczewek zgodne natomiast z ich przeznaczeniem. Jednak pomimo tego, specjaliści niemal jednoznacznie twierdzą, że najlepszym produktem na rynku są soczewki jednodniowe. Tym, co je wyróżnia, jest przede wszystkim higieniczny system wymiany soczewek i brak konieczności pielęgnacji. Każdy z użytkowników może wymagać jednak czegoś zupełnie innego od noszenia soczewek, dlatego przejście przez wybór najlepszego rozwiązania z powyższymi wskazówkami będzie zdecydowanie łatwiejsze.